
Betonsko vozišče v predoru Karavanke
28.04.2025 V februarju 2025 je potekala vgradnja betonskega vozišča v novi cevi Karavanškega predora.
Tretja razvojna os – sever bo zagotovila sodobno in varno cestno povezavo med osrednjo Slovenijo in Koroško.
Celotni odsek med Velenjem in Slovenj Gradcem velja zaradi težavnega terena za enega zahtevnejših odsekov na omrežju avtocest in hitrih cest v Sloveniji. Predvidoma bo trasa od Šentruperta do Slovenj Gradca v celoti zgrajena leta 2029.
Na 17,5 km dolgem drugem odseku med priključkoma Velenje jug in Slovenj Gradec jug so v inženirskem biroju Ponting projektirali šest viaduktov, dva pokrita vkopa, lokalni podvoz pod železnico ter podporno konstrukcijo oz. armirano betonsko konzolno steno. V projektiranje objektov so vključeni prek konzorcija birojev Lineal, BPI in IRGO Consulting, projektantov nove cestne povezave. Predstavljamo Pontingove objekte na novi hitri cesti - od Velenja, pri priključku Velenje jug, proti Koroški.
Viadukt Velenje v skupni dolžini približno 780 m bo prečkal cesto Velenje–Šoštanj, reko Pako, železniško progo Velenje–Šoštanj in dva industrijska tira Gorenja ter več deviacij, ki potekajo na lokaciji priključka Velenje. Objekt bo razdeljen na tri dilatacijske enote z dilatacijami na krajnih opornikih ter dilatacijskih stebrih, od katerih na Pontingu projektirajo drugo in tretjo enoto v dolžini 552 m. Prva enota je namreč na prvem odseku (Šentrupert–Velenje) in jo projektira drug projektant.
Predlagana konstrukcijska rešitev viaduktov je vitka prekladna konstrukcija, podprta z ležišči, izdelana v sovprežni izvedbi s kombinacijo jekla in betona. Tovrstne konstrukcije zaradi svoje vitkosti omogočajo kompenzacijo dela deformacij ter vgradnjo ležišč, ki se lahko po potrebi višinsko prilagajajo. Maksimalni razpon viadukta znaša 50 m. Čas gradnje je ocenjen na dve leti (približno 3 gradbene sezone) in bo odvisen od količine aktivirane izvajalske opreme.
Več v reviji Gradbenik april 2025