Nenavadno čudoviti mostovi

Definicija mostov se je z novimi funkcijami pričela počasi spreminjati. Ali mostovi postajajo čudoviti ali čudni?

Godeša: Nenavadno čudoviti mostovi
Most miru v Tbilisiju, Gruzija, je namenjen pešcem. V dolžini 160 metrov prečka reko Mtkvari, izdelan je iz jeklenih cevi in stekla. (foto: A. Godeša)

Prvi mostovi so bili najbrž kosi naplavljenega lesa zagozdeni med skale v rečnem toku ali večja drevesa, ki so padla čez rečno strugo. K prvim improviziranim pontonskim mostovom morda lahko prištejemo tudi z lesenimi bruni tlakovane steze čez močvirna območja. Sledove teh so našli tudi na ljubljanskem barju.
Z razvojem gradbene tehnologije so pričeli sčasoma graditi lesene in kamnite mostove. Znani so gradbeni biseri starih Rimljanov, ki so pogosto še danes v svoji prvotni funkciji.
Šele pred nekaj stoletji so za mostne konstrukcije uporabili tudi kovino, najprej lito in kovano železo, pozneje pa predvsem jeklene profile, jeklene pletene vrvi in armiran beton. V zadnjih desetletjih opazimo tudi vključevanje novih materialov kot so nerjaveče jeklo, steklo in plastika.
 Obenem z razvojem tehnologije in novimi materiali se pojavljajo tudi konstrukcije, ki poskušajo mostovom dodati nove vsebine. Nekateri mostovi so tako poleg premoščanja ovir postali tudi družabna zbirališča ljudi, kavarne, adrenalinske atrakcije, razgledne ploščadi in podobno.

Več v reviji Gradbenik april 2025

Fotogalerija